Chusteczki nawilżane – jakie najlepsze dla noworodka?

Chusteczki nawilżone to bardzo ważny element wyprawki każdego niemowlaka. Nikt już nie wie, ile razy ten niepozorny produkt uratował sytuację i pomógł szybko doprowadzić malucha do czystości podczas pobytu poza domem. W jaki sposób wybrać chusteczki nawilżane dl niemowlaka? Czym się kierować? Wszystko znajdziesz w tym tekście.

Chusteczki nawilżane – co sprawia, że warto ich używać?

Najważniejszym atutem chusteczek nawilżonych jest ich praktyczny charakter oraz łatwość, z jaką czyszczą delikatną skórę małego dziecka. Chusteczki bardzo dobrze radzą sobie z niewielkimi zabrudzeniami oraz dają poczucie odświeżenia. Im dziecko starsze tym chusteczki bardziej się przydają. Możesz nimi wytrzeć ręce lub buzie pociechy na spacerze lub w innym miejscu poza domem.

Jakie chusteczki nawilżane wybrać?

Jak zapewne wiesz, na rynku można znaleźć wiele rodzajów chusteczek nawilżonych. Musisz mieć jednak świadomość, że różnią się one od siebie składem, wielkością opakowania oraz ilością chusteczek, dlatego warto przed ostatecznym wyborem sprawdzić dostępne możliwości. Najważniejszy jest oczywiście skład, ponieważ to on wpływa bezpośrednio na skórę dziecka. W sytuacji, gdy nowe chusteczki wywołały u noworodka jakąkolwiek reakcję alergiczną, natychmiast przestań ich używać i bacznie obserwuj zachowanie malucha.

Jakie substancje są potencjalnie szkodliwe?

  • Phenoxyethanol – jest to często stosowany składnik konserwujący, który zabezpiecza przed rozwoje drobnoustrojów w obrębie produktu kosmetycznego. Specjaliści nie polecają tej substancji jako dodatku do chusteczek nawilżonych.
  • Składniki PEG – grupa PEG łączy w sobie wiele substancji takich jak m.in. glikol propylenowy i glikol polietylenowy. Substancje tego typu wpływają na lepkość produktów kosmetycznych.
  • Butylparaben – składnik konserwujący, który często jest odpowiedzialny za podrażnienia skóry u najmłodszych użytkowników. Jeśli masz taką możliwość, unikaj butylparabenu jako dodatku do chusteczek nawilżonych.

Warto wiedzieć, że składniki są podawane zgodnie z ich procentowym udziałem w produkcie. Jeśli wiec znajdziesz jedną z powyższych substancji na samym końcu składu chusteczek, to możesz zakładać, że znajduje się ona w wyrobie, ale w niewielkim stopniu i nie jest groźna.

Jakie więc powinny być chusteczki dla niemowląt?

Dobry skład jest krótki i prosty. Najlepsze chusteczki nawilżone zawierają naturalne substancje konserwujące, glicerynę, witaminę C, wodę. Oczywiście często tego typu chusteczki są nieco droższe, ale z całą pewnością warto zainwestować w skórę malucha i zapewnić mu bezpieczne rozwiązanie higieniczne. Dobrze też będzie, jeśli zainteresujesz się wariantami wzbogaconymi o substancje pielęgnujące takie jak miód, allantoina, wyciąg z migdałów i witamina E. Takie dodatki sprawią, że skóra dziecka będzie czysta, miękka i odpowiednio zadbana.

Chusteczki dla noworodka alergika?

Może zdarzyć się tak, że dziecko jest alergikiem lub ma atopowe zapalenie skóry i niemal wszystkie chusteczki nawilżane z drogerii je uczulają. W takiej sytuacji musisz jeszcze baczniej przyglądać się składowi produktu, który chcesz wybrać. Im mniej sztucznych dodatków tym lepiej. Pamiętaj też, by po zauważeniu podrażnienia zaprzestać używania danych chusteczek.