Co jest skuteczniejsze, proszek do prania czy płyn?

Pranie to jedna z najważniejszych prac domowych, które każdy człowiek musi wykonywać regularnie. Jedynie dzięki temu nasze ubrania zachowują świeżość oraz czystość. Chodzenie w zużytych rzeczach, które nie są prane regularnie, nie jest szczególnie eleganckie i niezwykle źle wpływa na nasz wizerunek w oczach innych osób. Na szczęście przy obecnych produktach dokładne pranie odzieży jest łatwe i komfortowe. Niezwykle ważne jest jednak znalezienie odpowiednich środków do prania.
Wybór w sklepach w tej dziedzinie jest w chwili obecnej bardzo szeroki. Oprócz standardowych proszków do prania znajdziemy inne rodzaje produktów, które idealnie sprawdzają się w konkretnych sytuacjach. Wśród najpopularniejszych z nich wymienić należy płyny do prania. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy mogą one stanowić alternatywę dla zwykłych proszków. Wszystko jest jednak uzależnione od naszych oczekiwań oraz sposobu prania. Warto dokładnie poznać te produkty i zastanowić się, które będą lepsze w naszej sytuacji.

Proszek do prania – słabe i mocne strony

Proszek do prania to najpopularniejsze rozwiązanie w tej dziedzinie. Produkty te są sprzedawane na rynku od dłuższego już czasu, bo w powszechnej sprzedaży pojawił się ponad sto lat temu. W ciągu tych dekad przeszły one naturalnie znaczne zmiany. Dzięki stale rosnącej popularności producenci stopniowo pracują nad ich udoskonalaniem oraz dodawaniem do nich składników, które umożliwiają jeszcze skuteczniejsze pranie.
Niewątpliwą zaletą proszków do prania jest to, że są one bardzo dokładne. Dobry proszek wchłania się w strukturę tkaniny, przez co jest w stanie usuwać nawet najbardziej uparte plamy. Pomimo tego, że konkurencja dla proszków bez przerwy rośnie i coraz więcej ludzi przestawia się na inne produkty, to jednak wciąż niepodważalnie panują one na tym rynku. Sprawia to, że ich wybór na półkach sklepowych jest najszerszy.
Oczywiście, proszki mają parę wad. Nade wszystko korzystanie z nich wymaga regularnego czyszczenia wybranych elementów pralki – przede wszystkim szuflady do podawania środków piorących. Nie jest to co prawda poważny kłopot, ale na dłuższą metę może się to stać trochę irytujące. Niezwykle istotne jest oczywiście podawanie właściwej ilości produktu, zgodnie z zaleceniami producenta.
Proszki do prania o wiele słabiej sprawdzają się w przypadku krótkiego prania. Produkty te muszą mieć nieco czasu na całkowite rozpuszczenie się. W przeciwnym wypadku ich grudki będą osadzać się na ubraniach, powodując konieczność kolejnego prania.

Płyny do prania

Płyny do prania to duża konkurencja dla proszków, która rośnie w siłę każdego roku. Ich dużą zaletą jest wydajność. Stosunkowo mała ilość takiego środka wystarczy do zrobienia znacznego prania. Badania wykazują, że ze wszystkich dostępnych w chwili obecnej produktów piorących to właśnie płyny oferują najniższą średnią cenę za wykonanie jednego prania. Rozpuszczają się one w wodzie o wiele szybciej niż proszki, w związku z czym dobrze sprawdzają się w przypadku szybkiego prania. Nie istnieje przy nich ryzyko powstawania plam na ubraniach, bo ulegają rozpuszczeniu praktycznie natychmiast.
Istotną zaletą płynów do prania jest również ich szeroki wybór. W sklepach znajdziemy aktualnie osobne płyny przeznaczone dosłownie do każdego rodzaju tkanin. Zapewne jedyną ich wadą jest to, że nieco gorzej od zwykłych proszków radzą sobie one z trudnymi zabrudzeniami, które potrzebują dostania się głębiej w strukturę tkaniny.