Zmywarka – co jest dla niej zabójcze?

zmywarka

Z pozoru zmywarka i jej obsługa jest bardzo prosta – wkładasz naczynia, uruchamiasz program, którego potrzebujesz i po około godzinie wyciągasz czyste talerze. Co jednak zrobić, gdy świeżo umyta zastawa okazuje się brudna i śmierdzi? W tym tekście opowiemy Ci o najczęstszych błędach, które obniżają skuteczność w tym jak działa zmywarka i mogą prowadzić do jej uszkodzenia.

1.      Naczynia poukładane bez ładu i składu

Najczęstszą przyczyną nieumytych naczyń jest ich nieprawidłowe ułożenie w zmywarce. Najpewniej leżały blisko siebie i zasłaniały się, co sprawiło, że woda ze środkiem czyszczącym nie miała szansy dotrzeć tam, gdzie to koniecznie. Naczynia w zmywarce powinny być ułożone według pewnego schematu – duże i bardzo zabrudzone wkładaj na dolną półkę, bo właśnie tam strumień wody jest najsilniejszy. Ważne jest też, by nie wkładać naczyń jedno w drugie, a miseczki i kubki umieszczać dnem do góry. W innym wypadku pozostanie w nich woda. Jeśli chodzi o sztućce, to zadbaj o to, by łyżki i widelce były skierowane swoimi uchwytami do środka zmywarki.

2.      Zmywarka – opłukiwanie naczyń przed ich włożeniem

Wbrew pozorom to bardzo często popełniany błąd, który po chwili analizy okazuje się całkowicie nielogiczny. Po co myć ręcznie naczynia, żeby zaraz umieścić je w zmywarce? Czy to nie jest wykonywanie tej samej pracy dwa razy? Oczywiście nie mówimy o dużych kawałkach jedzenia, które bezwzględnie trzeba ściągnąć przed umieszczeniem w urządzeniu, ponieważ mogą zapchać filtr. Chodzi bardziej o zwykłe zabrudzenia, z którymi urządzenie poradzi sobie bez najmniejszego problemu. Połączenie wysokiej temperatury i skutecznego środka do zmywania nie da szans resztkom jedzenia.

3.      Brak nabłyszczacza

Zmywarka cierpi bez nabłyszczacza. W większości przypadków są spowodowane krążącymi, razem z wodą, resztkami jedzenia. W przypadku, gdy zmagasz się z zaciekami, a stan naczyń wyciągniętych ze zmywarki nie satysfakcjonuje Cię, to znak, że musisz zainwestować w nabłyszczacz. Możesz również wykorzystać domowe sposoby z Internetu, ale nie dajemy gwarancji, że będą działać, tak jak byś tego oczekiwał. Oprócz pozbycia się smug nabłyszczacz pozostawia na naczyniach cieniutką warstwę ochronną, która zapobiega dalszemu osadzaniu się resztek jedzenia.

4.      Niedostateczna higiena

Umówmy się – resztki jedzenia zmyte z Twoich naczyń nie znikają w magiczny sposób z urządzenia. Większość z nich osadza się na elementach zmywarki i przy niedostatecznej konserwacji są powodem nieprzyjemnych zapachów. Jedyną metodą na tego typu problem jest ustawianie, raz na jakiś czas, cyklu „na pusto”. Zamiast detergentu możesz użyć wtedy miarki sody oczyszczonej lub gotowego środka do mycia zmywarek. Pamiętaj również, by regularnie czyścić filtr i wyjmować z niego zalegające resztki jedzenia.

5.      Brak zaufania do środków ze sklepu

W związku z promowanym wszędzie ekologicznym stylem życia bardzo dużo osób decyduje się na korzystanie z przygotowanych w zaciszu domowym środków do zmywania. Okazuje się jednak, że większość z nich nie ma realnych szans w konkurowaniu z produktami ze sklepu. Należy jednak pamiętać, by wybierać tabletki do zmywarki renomowanych firm, które zagwarantują nie tylko skuteczność działania, ale również wydajność.

Na koniec rada – czego nie wkładać do zmywarki?

W zmywarce nigdy nie powinny znaleźć się ostre noże oraz tarki. Zmywanie mechaniczne nie wpływa również dobrze na delikatną porcelanę, kryształy, drewniane naczynia, cynę i elementy ręcznie malowane. Miej to na uwadze, gdy następnym razem będziesz zapełniać komorę myjącą swojego urządzenia.

Sprawdź także:

Jak czyścić płytki łazienkowe krok po kroku

Jak prać koce? Co zrobić, by koce były zawsze miękkie i przyjemne w dotyku?