Co można wykorzystać w zastępstwie płynu do mycia podłóg?

Podłoga to element każdego pokoju, który w największym stopniu wystawiony jest na różne zabrudzenia. W wielu przypadkach kroczymy po niej w butach, pozostawiając wiele brudu przyniesionego z zewnątrz. Właściwie nieustannie spadają na nią najróżniejsze przedmioty – łącznie z jedzeniem oraz innymi rzeczami, które mogą po sobie pozostawiać brzydkie plamy.
    Z tego powodu troszczenie się o skuteczną pielęgnację podłogi jest niesamowicie istotnym zadaniem. Jest to jednocześnie o tyle skomplikowana kwestia, że podłogi są wykonywane z materiałów charakteryzujących się dość zróżnicowanymi właściwościami. Dosłownie każdy z nich wymaga od nas trochę odmiennego traktowania, gdyż konkretne produkty czystości sprawdzają się tu całkowicie inaczej.

Alternatywa dla środków do mycia podłóg

    Na rynku znajdziemy obecnie szereg produktów stworzonych do mycia podłóg. Często rzeczywiście są one bardzo dobre, tym bardziej, że poszczególne z nich są przeznaczone do mycia wybranych typów powierzchni. Warto jednak pomyśleć o tym, czy ich ciągłe stosowanie faktycznie jest dobre.
    Tak samo jak większość pozostałych środków czystości, również płyny do podłóg mają w swoim składzie wiele substancji chemicznych. Z jednej strony wpływa to na ich skuteczność, ale równocześnie powoduje, że ich ciągłe używanie nie jest pozytywne dla naszego organizmu. Tego typu środki bardzo szkodliwie wpływają także na nasze środowisko naturalne. Ich składniki dostające się do obiegu wody przyczyniają się do jej degradacji.
    Oprócz tego poszukiwanie alternatyw dla tego typu środków może dobrze wpłynąć na nasz osobisty budżet. Często wydajemy wiele pieniędzy na tego typu środki nie wiedząc, że w domu trzymamy mnóstwo innych substancji, którymi też można skutecznie umyć podłogę.

Domowe sposoby mycia podłogi

    Istnieje mnóstwo naturalnych produktów, które bardzo dobrze usuwają różne zabrudzenia z podłogi. Najpopularniejszą propozycją jest ocet. Jedną szklankę wody trzeba tylko rozpuścić w około pięciu litrach wody, aby uzyskać skuteczny środek do czyszczenia. Dla lepszego zapachu można dodać do niego olejki eteryczne. Mamy dzięki temu bardzo duży wybór w kwestii tego, czym będzie pachniała nasza podłoga.
    Następny domowy sposób wymaga nieco znaczniejszych nakładów czasu, ale jest niezwykle efektywny. Z łatwością możemy stworzyć substancję ze skórek cytrusów. W pierwszej kolejności do słoika wkładamy możliwe najwięcej skórek, najlepiej z cytryny, i zalewamy wszystko octem. Do substancji można dodać też niektóre zioła. Taki słoik trzeba odstawić na dłuższy czas – najlepiej na trzy lub cztery tygodnie. Później otrzymujemy jednak fantastyczny środek do mycia podłogi.

Pozostałe produkty chemiczne

    Jeżeli nie korzystamy z naturalnych produktów, możemy przynajmniej postarać się zmniejszyć stosowanie w swoim domu pochodzących ze sklepu środków chemicznych. Niezwykle wszechstronnym środkiem jest przykładowo płyn do mycia naczyń. Płyny takie są tworzone {w taki sposób|tak|, aby mogły sprawnie radzić sobie z tłustymi plamami. Sprawdza się to dobrze nie tylko w przypadku naczyń, ale także materiałów podłogowych. W dodatku nie trzeba używać go wiele. W pełni wystarczą dwie łyżki zwykłego płynu na pełne wiadro wody, aby uzyskać zadowalającą wydajność. Coś takiego przyniesie nam znaczne oszczędności i równocześnie spowoduje, że będziemy wykorzystywali o wiele mniej środków chemicznych.