Pralka to sprzęt, który jest niezbędny i tak naprawdę bardzo ciężko jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w domu bez tego urządzenia. Co jednak, gdy pralka zaczyna pobierać płyn do płukania razem z proszkiem. Jak poradzić sobie z tą sytuacją? W tym tekście poznasz 5 najczęstszych przyczyn znikania płynu do płukania od razu po wlaniu.
Zatkana lub pokryta kamieniem deszczownica
Jeśli woda nie spływa do komory w prawidłowy sposób, przestrzeń na płyn jest nią wypełniana i zbyt wcześnie trafia do bębna. Żeby sprawdzić deszczownicę, musisz wyjąć całą szufladę na detergenty i oczyścić dokładnie miejsce, z którego leci woda. Pamiętaj, że mówimy o niewielkich otworkach, która łatwo ulegają zatkaniu lub zakamienieniu. Do czyszczenia najlepiej użyć szczoteczki do zębów oraz ciepłej wody.
Płyn jest za rzadki
Współczesne płyny bardzo często są zbyt rozcieńczone ze względu na słabą jakość oraz oszczędność producentów. Najprostszym sposobem na wyeliminowanie przyczyny zbyt wczesnego spływania płynu jest zakup renomowanych środków z importu. Już dawno udowodniono, że chemia gospodarcza z dystrybucji niemieckiej lub angielskiej jest o wiele skuteczniejsza niż produkty tych samych marek z polskich sklepów.
Gwałtowne popchnięcie szuflady na detergenty
Nieprawidłowo wypoziomowana pralka w połączeniu ze zbyt gwałtownym popchnięcie szuflady może sprawić, że płyn będzie za szybko ściekał do bębna. Ważne jest więc, by obchodzić się z szufladą delikatnie i z wyczuciem. W innym wypadku narażasz swoje urządzenia na usterkę, która znacznie wpływa na jakość prania.
Za wysokie ciśnienie w instalacji
Wszelkiego rodzaje informacje oraz zalecenia dotyczące dopuszczalnego ciśnienia w instalacji znajdziesz w instrukcji danego urządzenia. Zastanów się, czy pralka wcześniej działała prawidłowo. Jeśli tak, to znak, że powinieneś sprawdzić ciśnienie w kranie. W sytuacji, gdy zauważysz drastyczny wzrost siły strumienia wody to będzie znaczyć, że właśnie odkryłeś najbardziej prawdopodobną przyczynę zbyt wczesnego spływania płynu do płukania do bębna pralki.
Brudna i nieszczelna szuflada na detergenty
W celu sprawdzenia powinieneś wyjąć niebieski element, który. Następny krok to wyczyszczenie wszystkich części szuflady. Dobrze też będzie, jeśli wlejesz do niej wodę i sprawdzisz, czy nie przecieka. Zwróć też uwagę, czy nie widać żadnych uszkodzeń mechanicznych. Po wymyciu komory dokładnie zamontuj niebieski ogranicznik odpowiedzialny za stopniowe dozowanie płynu do płukania wtedy, gdy to konieczne.
Nic nie pomogło. Co zrobić?
Jeśli sprawdziłeś i wyeliminowałeś wszystkie potencjalne przyczyny, a płyn dalej ucieka to znak, że mamy do czynienia z poważniejszą usterką. W takiej sytuacji pozostaje Ci tylko zadzwonienie po fachowca i skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Pamiętaj, że im szybciej to zrobisz, tym mniejsze ryzyko powiększania się usterki, która może doprowadzić nawet do konieczności wymiany całego urządzenia. Zajmij się więc tematem tylko gdy zobaczysz niepokojące objawy.