Jak dbać o lodówkę? Zobacz nasze porady!

Jak dbać o lodówkę

Lodówka jako bardzo ważny sprzęt AGD potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. W innym wypadku nie będzie działać tak, jakbyś tego chciał. W dzisiejszym tekście opowiemy Ci o tym, jak dbać o lodówkę w łatwy sposób i znacznie wydłużyć jej życie. Zaczynamy!

1.      Umiar ma znaczenie

Lodówka ma określoną pojemność, której nie należy przekraczać. Oznacza to, że gdy włożysz do urządzenia zbyt dużo produktów, to zakłócisz swobodny przepływ powietrza. Pamiętaj też, że większość nowych lodówek jest podzielona na strefy. Dzięki temu pożywienie dłużej pozostaje świeże i nadaje się do spożycia. Więcej informacji o odpowiednim lokowaniu produktów w Twojej lodówce znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia.

2.      Mieszanka zapachów to nic dobrego

Oprócz rozsądnego rozlokowania produktów warto też pomyśleć o odpowiednim opakowaniu. Staraj się unikać wrzucania pożywienia „luzem”, ponieważ szybciej się zepsuje, a co gorsze dla lodówki, pozostawi w niej swój zapach, którego później trudno będzie Ci się pozbyć. Kilka takich pozycji sprawi, że z urządzenia będzie najzwyczajniej w świecie śmierdzieć. Jeśli chcesz uniknąć rozwoju grzybów, nie umieszczaj też w lodówce niczego mokrego oraz bardzo ciepłego,

3.      Jak dbać o lodówkę? Nie może być za zimno!

Pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale warstwa lodu o grubości 5 mm sprawia, że lodówka zużywa o 10% więcej energii, niż powinna. Dla Ciebie oznacza to większe spożycie prądu, a co za tym idzie wyższe rachunki. Jeśli masz w domu starsze urządzenie, rozmrażaj je regularnie, by pozbyć się pokrywy lodu. Nowsze lodówki w większości są wyposażone w system No Frost, którego zadaniem jest ograniczenie zbierania się lodu na wewnętrznych ściankach.

4.      Czystość to podstawa

Lodówka jest sprzętem domowym, z którego zazwyczaj korzysta kilka osób. W takich warunkach łatwo o zabrudzenie. Ważne jednak jest, by utrzymywać urządzenie w odpowiedniej czystości i pozbywać się wszelkich nieczystości najszybciej, jak to możliwe. Do mycia lodówki najlepiej jest użyć ciepłej wody z octem. Pamiętaj jednak, by wszystkim przetrzeć wszystko jeszcze raz samą wodą. W innym wypadku szuflady i wnętrze lodówki będą pachnieć octem, a nie jest to przyjemny zapach. Na rynku dostępne są również specjalne spraye do lodówek, które również dobrze radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń.

5.      Temperatura musi być odpowiednia

Lodówki nie lubią ekstremalnych warunków. Średnia temperatura panująca wewnątrz urządzenia powinna oscylować wokół 5 ºC, a w zamrażarce -18 ºC. Pamiętaj, że im wyższa temperatura, tym szybciej będą psuć się włożone do lodówki produkty. Sprawdzaj co jakiś czas, jakie warunki panują w Twoim urządzenia i w razie potrzeby zmień ustawienia.

6.      Stan uszczelek jest bardzo ważny

Szczelność lodówki jest niezwykle istotna w kontekście utrzymania w lodówce odpowiedniej temperatury. Jeśli uszczelki nie będą spełniać swojej roli, agregat urządzenia będzie działał intensywniej, co w rezultacie może doprowadzić do usterki. Jeśli chcesz sprawdzić szczelność, włóż kartkę pomiędzy uszczelkę a krawędź lodówki. Gdy kartka wypadnie, powinieneś zainteresować się wymianą uszczelek.

7.      Odpływ nie może być pełny

Co jakiś czas powinieneś sprawdzić, jak prezentuje się stan otworu odpływowego, który w większości przypadków znajduje się w tylnej części urządzenia. Jeśli jest zapchany, to w Twojej lodówce będzie zbierać się woda. Niedrożny otwór jest również częstą przyczyną brzydkich zapachów.