Jak działa mydło? Czym są detergenty?

mydło

Mydło to detergent, który jest znany już od ponad 5000 lat. Na samym początku mydło było używane do prania oraz przemywania ran, a dopiero z czasem zaczęto wykorzystywać ten wynalazek do mycia ciała. W tym tekście zastanowimy się, w jaki sposób działa mydło i co sprawia, że czyści nasze ciała.

Czym są detergenty?

W potocznym rozumieniu detergenty to wszystkie środki, które mają za zadanie myć określone powierzchnie. Z kolei, jeśli chodzi o podejście czysto chemiczne, detergenty mają nieco węższą definicję. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, detergenty są więc solami sodowymi, które zawierają estry kwasu siarkowego z alkoholami grup wyższych. W dużym skrócie więc detergenty są uznawane za środki powierzchniowo czynne, które zmniejszają napięcie powierzchniowe wody.

Detergenty w mydle

Możesz tego nie wiedzieć, ale wiele mydeł ma w swoim składzie substancje, które są niebezpieczne dla skóry człowieka i środowiska naturalnego. Najczęściej w produktach tego typu znajdziesz sól sodową tłuszczu zwierzęcego, sól sodową oleju kokosowego, sól sodową oleju palmowego i sól sodową oleju z oliwek. Warto więc przed zakupem sprawdzić skład środka, który ma znaleźć się w Twojej łazience.

Co powinno zawierać dobre mydło?

Wiele zależy od tego, do jakich celów chcesz wykorzystać mydło. Mocne zabrudzenia na pewno będą potrzebować środka, który posiada zwiększoną ilość substancji ścierającej. Jeśli szukasz czegoś do tłustych plam, zadbaj, by mydło miało dużą zawartość detergentu. Z kolei do codziennego użytku i przemywania rąk przyda się produkt ze składnikami nawilżającymi i ożywiającymi skórę.

Jak działa mydło?

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszą rolą mydła jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody oraz usunięcie cząsteczek tłuszczu. Działa to na takiej zasadzie, że micele cząsteczek mydła odrywają jedna po drugiej fragmenty brudu i tłuszczu i wynoszą je na powierzchnie wody. To właśnie dlatego pocieranie czyszczonej powierzchni bardzo często przynosi lepsze rezultaty i pozwala na odrywanie się brudu w większym stopniu.

Czy mydło może być szkodliwe?

Jak w wielu innych kwestiach, najlepszą odpowiedzią na tak zadane pytanie jest „to zależy”. Tłuszcz, który znajduje się między komórkami naskórka jest bowiem traktowany w ten sam sposób, co ten na czyszczonej powierzchni. Oznacza to, że w skrajnych przypadkach poszczególne komórki skóry mogą zostać naruszone, a nawet oderwane. Jeśli więc chcesz zminimalizować ryzyko uszkodzenia naskórka, najlepiej będzie, jeśli wystawisz na działanie mydła tylko zabrudzenia. Oczywiście w tej kwestii niezwykle ważne jest też zastosowanie odpowiedniego detergentu, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb.

Częste mycie skraca życie?

Oczywiście w tym powiedzeniu jest wiele nieprawdy, ale nie sposób przyznać, że częste mycie oraz nadmierne wystawianie skóry na działanie detergentów może wprowadzić do podrażnień oraz alergii. W korzystaniu z mydła, jak we wszystkim, potrzebne jest wiele rozwagi oraz rozsądku. Twoje ciało nie może być zbyt sterylne, ponieważ uśpisz organizm, który jest w ciągłej gotowości do radzenia sobie z bakteriami i wirusami.