Plamy na tapicerce – jak sobie z nimi poradzić?

Plamy na tapicerce

Twoja ulubiona tapicerowana sofa została poplamiona? Spokojnie, to nie koniec świata. W tym artykule przedstawimy Ci najskuteczniejsze rozwiązania, które pomogą pozbyć się niechcianych plam na ulubionych meblach. Zaczynamy!

Jakich środków użyć?

Na rynku znajdziesz wiele specjalistycznych środków, które idealnie radzą sobie z usuwaniem plam z tapicerki. Warto jednak wspomnieć też o domowych metodach wywabiania plam. Najpopularniejsze to:

płyn do prania i ciepła woda – wymieszaj je ze sobą i wyczyść meble stworzonymi mydlinami;

ocet spirytusowy – bardzo skuteczny środek, który usuwa plamy, ale ma jedną wadę. Po użyciu konieczne jest wywietrzenie pomieszczenia, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu;

gąbki kuchenne – te niepozorne przedmioty codziennego użytku sprawiają, że plamę można usunąć bez namaczania.

Jak wyczyścić tapicerkę?

  • Zacznij od odkurzenia i usunięcia wszelkiego rodzaju okruchów oraz większych zabrudzeń. Najlepiej będzie, jeśli użyjesz wąskiej końcówki odkurzacza, która pozwoli Ci dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
  • Polej ocet spirytusowy bezpośrednio na gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry i spróbuj zetrzeć plamę. Pamiętaj, by sprawdzić na niewidocznym miejscu, czy ocet nie niszczy Twojej tapicerki.
  • Stwórz roztwór z płynu do prania i ciepłej wody, a następnie zamocz w nim szmatkę lub gąbkę i delikatnie zetrzyj zabrudzenie.
  • Daj materiałowi wyschnąć w naturalny sposób. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz otworzyć okna.

Jak dbać o tapicerkę w domu?

Konserwacja jest bardzo ważna w kontekście utrzymania tapicerowanych mebli w dobrym stanie. Poniżej znajdziesz 3 wskazówki, które pozwolą Ci cieszyć się wyposażeniem salonu przez długi czas.

  • Nie zwlekaj – czyść plamy od razu, jak je zauważysz. Nie ma na co czekać. Im później zareagujesz, tym głębiej zabrudzenie wniknie.
  • Nie bój się odkurzacza – dzięki regularnemu odkurzania sprawisz, że brud nie będzie osadzać się zakamarkach mebli.
  • Pierz – pokrowce z tkanin powinny być raz na jakiś czas prane. Pamiętaj, by zakładać je z powrotem na meble, gdy są jeszcze trochę wilgotne. Dzięki temu się nie odkształcą.

Podsumowanie

Jak widzisz, czyszczenie tapicerowanych mebli nie jest niczym skomplikowanym i przy odrobinie determinacji możesz pozbyć się niemal każdej plamy. Warto jednak też wspomnieć o profilaktyce, która nie tylko zabezpieczy Twoje meble, ale również znacznie wydłuży ich życie.