Płyn do płukania ust – jak wybrać najlepszy?

Płyn do płukania ust

Stan uzębienia oraz całej jamy ustnej jest bardzo ważny w kontekście zdrowia i dobrego samopoczucia. Czy jednak samo szczotkowanie jest w stanie zapewnić, że zęby będą zdrowie i białe? Współczesna stomatologia jest w tej kwestii zgodna i jasno wskazuje, że potrzebne są dodatkowe formy higieny takie jak nitkowanie i płyn do płukania ust. W tym tekście zastanowimy się, jaki środek do płukania jest najlepszy i pomożemy Ci w wyborze.

Jak działa płyn do płukania ust?

Tradycyjne szczotkowanie jest skuteczną metodą na ochronę zębów, ale niestety w wielu przypadkach to za mało. Szczoteczka bowiem nie dociera do trudno dostępnych miejsc i nie pozwala na pełne pozbycie się bakterii oraz resztek jedzenia. W tej kwestii pomaga jednak płyn do płukania ust. Co więcej, tego typu środek chroni przed osadzaniem się kamienia nazębnego, nieświeżym oddechem oraz infekcjami dziąseł.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje płynów do płukania ust

Poniżej opisaliśmy dla Ciebie kilka popularnych rodzajów płynów do płukania dziąseł. Dzięki temu łatwiej zorientujesz się w dostępnych rozwiązaniach oraz wybierzesz te, które sprawdzi się w Twoim domu.

Płyn do płukania zapobiegający próchnicy

Próchnica to plaga dzisiejszej cywilizacji. Wszystko przez nawyki żywieniowe, dietę bogate w cukry, kształt zębów oraz florę bakteryjną jamy ustnej. Jeśli więc zależy Ci na zabezpieczeniu się przed powstawaniem próchnicy, powinieneś stosować płyn do płukania, który w składzie ma fluor. To dzięki niemu Twoje szkliwo będzie wzmocnione i łatwiej oprze się kwasom i bakteriom.

Płyn do płukania na nadwrażliwe zęby

Nadwrażliwość zębów to problem, który ma wiele podłóż i trudno go całkowicie wyeliminować. Przyczyną nadwrażliwości może być wada zgryzu, bruksizm, zbyt intensywne szczotkowanie lub nieodpowiednia dieta. Płyny do płukania, które mają za zadanie skuteczną pomoc w tym problemie, powinny zawierać w sobie składniki zamykające ujścia do kanalików zębowych i blokujące przesył odczuć do zakończeń nerwowych. Zwróć też uwagę, czy płyn na nadwrażliwość odbudowuje szkliwo, tworząc naturalną barierę.

Płyn na problemy z dziąsłami

Płyny, które pomagają przy krwawieniu dziąseł, aftach lub wszelkiego rodzaju zapaleniach łączą w sobie składniki antybakteryjne oraz łagodzące ból. Dzięki temu są w stanie zagwarantować szybkie pozbycie się szkodliwych bakterii oraz uczucie ulgi. W tego typu płynach najczęściej wykorzystywana jest chlorheksydyna.

Płyn wybielający zęby

Płyny o właściwościach wybielających mogą być bardzo dobrym uzupełnieniem past, które też mają rozjaśnić zęby. Pamiętaj jednak, że kolor zębów zależy w dużej mierze od diety, palenia papierosów oraz indywidualnych uwarunkowań. Z tego też powodu osiągnięcie śnieżnobiałego uśmiechu w warunkach domowych nie jest łatwe i ciężko utrzymać zadowalające efekty.

Płyn dla osób z aparatem na zęby

Płukanie ust jest dla osób z aparatem ortodontycznym bardzo istotną czynnością, którą powinni wykonywać regularnie. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł oraz podrażnień błony śluzowej.

Płyn na nieświeży oddech

Nieprzyjemny zapach z ust może być znakiem poważniejszej choroby lub nienależytej higieny jamy ustnej. W przypadku, gdy chcesz, by Twój oddech znów był świeży, zadbaj o płyn do płukania z wyciągami roślinnymi, olejkami, jonami cynku oraz innymi składnikami bakteriobójczymi.

Sprawdź też:

W jaki sposób środki czystości wpływają na środowisko?

Gdzie kupować chemię z Niemiec?