Pranie ręczne – jak się do tego zabrać?

pranie ręczne

Większość producentów odzieży dba o to, by ich wyroby nadawały się od prania w tradycyjnej pralce. Można jednak spotkać jeszcze ubrania z delikatnych tkanin nienadających się do automatycznej pralki. W takiej sytuacji pozostaje Ci tylko pranie ręczne. W tym tekście opowiemy Ci nieco o tym, jak zabrać się do tej czynności.

Co należy prać ręcznie?

Przede wszystkim ubrania wykonane z delikatnych tkanin takich jak: jedwab lub wełna. Pranie ręczne będzie też najlepszym wyborem, gdy chcesz odświeżyć bieliznę, rajstopy lub materiały uszyte w koronki. Automatyczna pralka pomimo swojej bezdyskusyjnej skuteczności w walce z zabrudzeniami nie grzeszy zbytnią delikatnością i może uszkodzić tkaniny, które potrzebują specjalnego traktowania. Najlepiej będzie, jeśli po prostu zapoznasz się z informacjami zawartymi na metce Twoich ulubionych ubrań. Producenci umieszczają tam wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące prania ich wyrobów.

Jak prać ręcznie?

Poniżej znajdziesz opis krok po kroku najważniejszych czynności związanych z praniem ręcznym:

  • segregacja ubrań – jak zapewne wiesz, nie wszystkie tkaniny dobrze znoszą swoje towarzystwo podczas prania. Właśnie dlatego powinieneś posegregować ubrania zgodnie z ich kolorem oraz materiału, z jakiego są wykonane. Pamiętaj, że tkaniny lubią farbować i piorąc w jednej misce czerwoną koszulkę i białe skarpetki te drugie mogą zmienić kolor.
  • sprawdź rodzaj plam – plamy mają różne pochodzenie i intensywność. Zanim zaczniesz pranie, postaraj się namierzyć największe zabrudzenia i polej je płynem do naczyń lub odplamiaczem. Dzięki temu zabiegowi szybciej usuniesz je z powierzchni tkaniny.
  • nie szczędź wodypranie ręczne powinno odbywać się w dużej misce wypełnionej wodą. Pamiętaj, że ubrania muszą się dobrze wymoczyć i jeśli nalejesz za mało wody, to nie będą miały na to szansę. Temperatura wody nie powinna być zbyt niska oraz zbyt wysoka.
  • dodaj detergent – najważniejszą zasadą prania ręcznego jest to, by detergent dodawać zawsze bezpośrednio do wody, a nie na odzież. Zanim więc przystąpisz do właściwego prania, rozpuść w wodzie proszek lub płyn do płukania.
  • zamocz odzież – gdy w wodzie będzie już rozpuszczony detergent czas na zamoczenie odzieży. Delikatnie włóż tkaniny do miski i wygniataj je. Dzięki temu środki do prania dotrą wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Rób to przez kilka minut, by mieć pewność, że wszystkie zabrudzenia odejdą w niepamięć.
  • przepłucz ubrania – gdy odzież będzie już wygnieciona, czas na płukanie. Zrób to kilkukrotnie w letniej wodzie, do momentu aż nie będziesz już widzieć żadnej piany. Do ostatniego płukania możesz dodać płyn do zmiękczania tkanin. Dzięki temu Twoje ubrania będą pachnące i przyjemne w dotyku.
  • zwróć uwagę na suszenie – jakość prania zależy również od metody suszenia. Bieliznę i rajstopy powinny zostać rozwieszone mokre, by woda mogła swobodnie z nich wyciekać. Z kolei ubrania z wełny najpierw owiń suchym ręcznikiem i odsącz nadmiar wody, która się w nich zebrała. To pozwoli Ci na uniknięcie rozciągnięcia oraz wszelkiego rodzaju odkształceń.