Jak wyczyścić toster i doprowadzić do idealnego stanu?

Przypalony ser na tosterze to coś, co zna każdy miłośnik chrupiących kanapek. W jaki sposób jednak pozbyć się tego i innych podobnych zabrudzeń? W tym tekście opowiemy Ci o czyszczeniu tostera oraz opiekacza do kanapek. Nasze rady sprawią, że Twoje urządzenia będą lśniące i co najważniejsze higieniczne.

Toster musi być czysty i kropka, regularne czyszczenia to podstawa

W każdym domu są sprzęty, których używa się codziennie. Do tej kategorii z pewnością można zaliczyć toster i opiekacz. Dzięki nim nieco nieświeże pieczywo w mgnieniu oka można zamienić na aromatyczny i chrupiący element pysznego śniadania. Podczas obróbki cieplnej często zdarza się jednak, że kawałki pieczywa dostają się do wnętrza tostera i przezywają w nim drugie życie. Poniżej znajdziesz sposób na mycie tostera oraz opiekacza do kanapek.

Jak czyścić toster

Wystarczy zaledwie 15 minut dziennie, by Twój toster był czysty i higieniczny.

 1. Odłącz urządzenie od zasilania.
 2. Połóż toster na matę lub gazetę, ponieważ za chwilę wydobędziesz z niego masę okruchów, które mogą zabrudzić Twoją kuchnię.
 3. Weź suszarkę do włosów i przy pomocy najwęższej końcówki wywiej okruchy z wnętrza tostera.
 4. Jeśli Twój toster ma wbudowaną tackę na okruchy, wyjmij ją i opróżnij. W innym wypadku odwróć urządzenie do góry nogami i wytrząśnij resztki pieczywa.
 5. Umyj tackę wodą i dobrym płynem do naczyń. Najlepiej sprawdzi się produkt ze sklepu z chemią importowaną lub po prostu z supermarketu.
 6. Zewnętrzną obudowę tostera wyczyść wilgotną gąbką z kroplą płynu do mycia naczyń. Dzięki temu pozbędziesz się tłustych plam i resztek przypalonego sera.
 7. Zwróć szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju gałki, przełączniki i inne zakamarki. Te elementy najłatwiej doczyścić patyczkiem kosmetycznym.

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek

Opiekacz, podobnie jak toster, jest urządzeniem codziennego użytku. Warto więc dbać o jego czystość.

 1. Odłącz urządzenie od źródła zasilania.
 2. Przy pomocy drewnianej łyżki kuchennej łatwo pozbędziesz się zaschniętych resztek sera, szynki itp. Pamiętaj, że o wiele szybciej doczyścisz swój opiekacz, gdy ten będzie jeszcze trochę ciepły.
 3. Przetrzyj wnętrze wilgotną gąbką z kroplą płynu do naczyń.
 4. Osusz wnętrze opiekacza ręcznikiem papierowym i upewnij się, że nie pozostał na nim płyn do mycia naczyń.