Skórzane meble – jak je czyścić?

skórzane meble

Skórzane meble to synonim dobrego smaku i luksusu. Co jednak zrobić, gdy ulubiona kanapa wykonana ze skóry została poplamiona kawą lub czerwonym winem? W tym tekście opowiemy Ci o tym, jak czyścić skórzane meble.

Skóra to wymagający materiał

Nie bez powodu skóra nie gości w każdym domu. Oprócz wysokiej ceny warto również wspomnieć o tym, że jest to materiał wymagający uwagi. Nie wystarczy tylko raz na jakiś czas odkurzyć skórzanej kanapy, by ta wyglądała świetnie. Meble z tego materiału wymagają specjalnej pielęgnacji. Poniżej znajdziesz opis tego, jak dbać o skórzane meble.

  • Skóra jest materiałem, który wytwarza własne olejki ochronne, ale z biegiem czasu właściwości tych substancji maleją, co może prowadzić do nieestetycznych pęknięć lub przetarć.
  • Jeśli chcesz utrzymać meble ze skóry w dobrej kondycji, powinieneś użyć odpowiednio dobranych środków do pielęgnacji. Najlepsze produkty znajdziesz w sklepach z chemią importowaną. Skuteczność środków z importu jest o wiele większa niż w przypadku tego, co możesz znaleźć w lokalnych drogeriach.
  • Dopilnuj, by meble nie stały w miejscu, które jest bardzo nasłonecznione. Podobnie jest z kaloryferami oraz innymi źródłami ciepła. Wysoka temperatura wysusza skórę i sprawia, że zaczyna ona pękać oraz traci swój kolor.

Jak wyczyścić zalaną skórzaną sofę?

  • Zamiast przecierać, przyłóż wilgotną szmatkę do plamy i pozwól, by wchłonęła rozlany płyn. Rób to tyle razy, aż ściereczka wchłonie wszystko. Musisz o tym pamiętać, ponieważ wcieranie utwardzi plamę i sprawi, że będzie ona nie do wywabienia.
  • Użyj środka do czyszczenia skóry, ale tylko wtedy, gdy plama jest naprawdę trudna do usunięcia. Przed nałożeniem produktu na materiał, przeczytaj również zalecenia producenta.
  • Zakonserwuj skórę specjalnym preparatem. Wystarczy, że nałożysz środek bezpośrednio na miejsce, w którym było zabrudzenie.

Podsumowanie

Jak widzisz, czyszczenie skórzanych mebli nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Potrzebna jest tylko determinacja oraz anielska cierpliwość. Plama nie musi bowiem od razu dać się wchłonąć w wilgotną szmatkę. Czasami potrzeba nieco więcej zachodu, by doczyścić mebel. Wiemy jednak, że nasze rady są w pełni skuteczne i sprawdzą się w Twoim domu. Ciesz się na nowo wspaniałym wyglądem swoich mebli ze skóry i nie zapominaj o ich pielęgnacji.