Czy pranie przeterminowanym proszkiem jest szkodliwe?

pranie przeterminowanym proszkiem

Proszek do prania to produkt, który można znaleźć w niemal każdym domu. Ze względu na coraz wyższe ceny wiele osób decyduje się na robienie zapasów i kupuje detergenty w promocyjnych cenach „na później”. Czy pranie przeterminowanym proszkiem jest dobre? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Ile można trzymać proszek do prania?

Jeśli chodzi o dopuszczalny okres przechowywania proszku do prania, to zazwyczaj można spotkać się przydatnością od 3 do 5 lat od daty produkcji. Wiele oczywiście zależy od konkretnej marki oraz informacji znajdujących się na etykiecie produktu. Chodzi jednak o to, że w okresie od 3 do 5 lat firma gwarantuje, że proszek będzie skuteczny. Po tym czasie możesz zauważyć spadek wydajności oraz zanikanie właściwości czyszczących.

Co zrobić z przeterminowanym proszkiem?

Jeśli jesteś pewny, że Twój proszek jest przeterminowany, powinieneś teraz określić w jakim stanie się znajduje. Może być kruszący się, stwardniały, dziwnie pachnący lub nawet ze zmienionym kolorem. Otwórz więc opakowanie i spróbuj ustalić, co się właściwie stało z detergentem.

Czy pranie przeterminowanym proszkiem jest dobre?

W przypadku, gdy zdecydujesz się na skorzystanie z przeterminowanego proszku do prania, powinieneś liczyć się z tym, że jego działanie będzie bardzo ograniczone. Dodatkowo bardzo prawdopodobne jest również podrażnienie skóry spowodowane kontaktem z tego typu środkiem. W skrajnych wypadkach możesz nawet uszkodzić błony śluzowe przez wdychanie oparów zepsutego proszku do prania. Jeśli chodzi o dzieci, to szkodliwe działanie proszku po terminie może być o wiele bardziej spotęgowane niż w przypadku dorosłych. Z tego powodu wyrzuć od razu detergent po terminie i nie korzystaj z niego pod żadnym pozorem.

Jak przechowywać proszek do prania?

Odpowiednie przechowywanie proszku ma również duże znaczenie w kontekście skuteczności jego działania. Od razu, gdy przyniesiesz produkt ze sklepu przesyp go więc do szczelnego pojemnika, który możesz zamknąć. Oprócz ochrony właściwości proszku zwiększysz również komfort korzystania z produktu. Dzięki przechowywaniu środka w pojemniku będziesz mógł zapomnieć o rozsypywaniu podczas aplikacji do pralki.

Dbaj o zdrowie!

Jak widzisz przeterminowany proszek do prania może być wyjątkowo szkodliwy. Podrażnienia skóry, dróg oddechowych oraz reakcje alergiczne to zaledwie kilka szkód, które możesz wyrządzić sobie oraz innym domownikom. Dobrym pomysłem jest naklejenie w widocznym miejscu karteczki z datą przydatności proszku. Dzięki temu nie umknie Ci informacja o tym, że produkt staje się przeterminowany.