Jak dbać o pralkę? Dowiedz się jak odpowiednio zadbać o czystość własnej pralki?

Pralka to sprzęt, który towarzyszy nam w codziennym życiu i jest odpowiedzialny za czystość ubrań. Jak każde urządzenie pralka wymaga od swojego posiadacza odpowiedniej konserwacji. W innym wypadku szybko ulegnie awarii i zacznie sprawiać kłopoty. Z tego tekstu dowiesz się, jak dbać o pralkę, by służyła długo i działała bez zarzutu.

1.      Pierz z rozwagą

Co prawda nie ma potrzeby, żebyś robił jedno pranie dziennie w obawie o przegrzanie się urządzenia. Wbrew pozorom Twoja pralka jest o wiele wytrzymalsza, niż myślisz. Daj jej jednak odpocząć pomiędzy kolejnymi cyklami. 30-40 minut wystarczy, by nie narazić urządzenia na uszkodzenia wynikające ze zbyt dużego obciążenia.

2.      Stosuj „zasadę dłoni”

Jak dbać o pralkę, by służyła długo i działała bez zarzutu? Zbyt dużo rzeczy wrzuconych do bębna pralki to najlepszy sposób na to, by doprowadzić do usterki. Jeśli chcesz, żeby urządzenie służyło Ci długo i nie sprawiało problemów, stosuj „zasadę dłoni”. Chodzi w niej o to, by wkładać do bębna tyle ubrań, żeby jeszcze w górnej przestrzeni, pomiędzy urządzeniem a wsadem, można było włożyć swobodnie dłoń.

3.      Chroń pralkę przed kamieniem

Zastanawiasz się jak dbać o pralkę żeby nie stworzył się w niej kamień? .Twarda woda może skutecznie zaszkodzić Twojej pralce. Kamień osadza się na podzespołach urządzenia i prowadzi do korozji oraz w dalszej perspektywie do usterki. Najczęściej uszkodzeniom ulegają grzałki, węże odpływowe lub bębny. Na rynku dostępnych jest wiele detergentów, które pomagają w walce z kamieniem. Wystarczy tylko wlać płyn i puścić pranie bez wsadu. Możesz również skorzystać z domowych sposobów. Najlepszy to wsypanie do pojemnika na proszek ¾ szklanki sody oczyszczonej i ustawić cykl prania z najwyższą możliwą temperaturą. Ta metoda pomoże Ci skutecznie pozbyć się kamienia z pralki, a co za tym idzie przedłużyć jej życie.

4.      Czyść pralkę

Osady z kamienia to niejedyne zagrożenia, które czyhają na Twoją pralkę. Zabrudzenia z detergentów oraz wiele innych również źle wpływają na kondycję urządzenia. Jak dbać o pralkę żeby tego uniknąć? Pamiętaj więc o regularnym czyszczeniu filtra, bębna, uszczelek oraz szufladki na środki piorące. Im rzadziej będziesz to robić, tym większa szansa, że zabrudzenia zaczną przenosić się na prane ubrania.

5.      Pierz „na pusto”

Czasami pralka potrzebuje po prostu samoczynnego oczyszczenia się. Wystarczy, że raz na miesiąc włączysz pranie „na pusto” bez żadnych detergentów. Idealnie będzie, jeśli wybierzesz pełny cykl z wysoką temperaturą, ponieważ to właśnie ona zabija wszystkie grzyby oraz drobnoustroje.

6.      Korzystaj ze sprawdzonych środków

Większość detergentów dostępnych w sklepach i marketach nie jest dobrze przygotowana do spełniania swoich funkcji. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, żebyś wybierał tylko środki piorące, które zawierają odpowiednią ilość substancji aktywnych. Zyskają na tym nie tylko Twoje ubrania, ale również sama pralka. Praca z odpowiednimi środkami sprawi, że urządzenie będzie działać wydajniej i dłużej zachowa dobrą formę. Spróbuj chemii z importu i przekonaj się, jak wiele prawdy kryje się w plotkach o tym, że jest o wiele skuteczniejsza, niż to co można kupić w polskich sklepach.